چین آماده می شود رله فضایی اش را رویه اندازی کند

بوسیله گزارش اسپیس نیوز، چروک خویشتن را آماده می نرم تا در ماه های آینده، سه پرتاب مهم را برای آغاز احداث رله فضایی دائمی اش اجرا دهد. تیمار اکنون، آکادمی فناوری فضایی چین مبتلا تکمیل مراحل ساخت موشک هایی است که قرار است اولیه ماژول ایستگاه فضایی و یک فضاپیمای محموله بار و سوخت گیری و یک فضاپیمای سرنشین دار را به فضا پرتاب کنند. این پرتاب ها جزو اولیه پروازها از ۱۱ مأموریت برنامه ریزی شده بخاطر ساخت رله فضایی سه گانه ماژوله ای چروک هستند. توسعه ی این طرح از سال ۱۹۹۲ اول شد. هدف این طرحی اضافه قابلیت جهانگردی های فضایی سرنشین دار و ترقی ی زیرساخت های لازم بخاطر اقامت طولانی مدت فضانوردان در مدار پایین زمین است.

موشک لانگ مارچ-۵ (چانگ ژنگ-۵) فراغت است خزنده ۲۰۲۱ (خزنده ۱۴۰۰) ماژول اصلی رله فضایی تیان هه را به مدار زمین برساند. غصه اکنون، این پرتابگر در آخرین مراحل ساخت خود در تأسیساتی تو دهکده بندری تیانجین تو شمال چین قرار دارد. به گفته ی آژانس مسافرت های فضایی سرنشین دار چین، به زودی سفینه های باری یوانوانگ قطعات این موشک را به مرکز پرتاب فضایی ون چانگ تو جزیره ی هاینان در جنوب چین منتقل می کنند.

تاریخ پرتاب این مأموریت هنوز مشخص نشده است؛ ولی احتمالا حدود دو ماه پس از تحویل موشک لانگ مارچ به ون چانگ پرتاب می شود. پرتاب های قبلی موشک های سری لانگ مارچ-۵ بخاطر آماده سازی پرتاب به بازه ی زمانی این چنینی احتیاج داشتند. ژو جیان پینگ، طراح پا بر جا برنامه ی سرنشین دار چین، اخیرا در این باره گفته است:به زودی احداث بدوی جایگاه فضایی مداری [برای اقامت] طولانی مدت چین را به تکمیل می رسانیم که برجسته ترین مقیاس جهانی را دارد و تحقیقات علمی و فضایی بنیانی ای انجام می دهد. به شدت عقیده داریم این [ایستگاه فضایی چروک] نقش مهمی تو رأس کاوش های علمی مردم و توسعه ی فناوری های فضایی ما [گره] ایفا خواهد کرد.

قطعات موشک لانگ مارچ-۵بی در تأسیساتی تو تیانجین

پیش تر، پرتاب ماژول واقعی بخاطر سال ۲۰۱۸ دستور کار ریزی شده و قرار وجود به دنبال آن ماژول های مربوط باینده هم داخل سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ به مدار پایین زمین ارسال شوند. بااین حال، عیب متخصص و مشکلات بعدی موشک لانگ مارچ-۵ باعث شد مقام های چین تصمیم بگیرند این برنامه را فشرده و داخل بازه ی زمانی دو ساله اجرایی کنند.

آکادمی فناوری فضایی گره ماژول اصلی تیان هه به طول ۱۶/۶ متر و قطر ۴/۲ متر را ساخته است و هم اینک تو ونچانگ قرار دارد. این ماژول ابتدای سال ۲۰۲۰ (زمستان ۱۳۹۸) به همراه مدل عملیاتی لانگ مارچ-۵بی آزمایش شد. ماژول یادشده محل زندگی سه فضانورد برای اقامتی حدود شش ماهه را حاضر می کند و یک دریچه ی پهلوگیری و قابلیت کنترل مدار و پشته جایگاه فضایی را دارد.

تیان هه راحتی است تو موقعیت مداری با ارتفاع حداکثری ۳۷۰ کیلومتر از زمین و انحراف مداری ۴۱ درجه ای استراحت بگیرد. آوریل ۲۰۲۰ (فروردین امسال) مأموریت پرتاب آزمایشی لانگ مارچ-۵بی عمل شد که در آن، اولین نمونه از فضاپیمای سرنشین دار نیز به مدار زمین درگیر شد. داخل این تصعید آزمایشی، جنین ی پا بر جا موشک بوسیله سرعت مداری رسید و تو ادخال مجددی کنترل نشده در سواحل غربی آفریقا به جوّ زمین بازگشت. این ماجرا سروصدای یدکی بوسیله پا کرد؛ خصوصا اینکه بقایای این موشک عظیم دقایقی پیش از هبوط در سواحل سرزمین ساحل عاج از بالا ولایت نیویورک گذشته بودند. گفتنی است پیش از این انتظار می رفت بار ی واقعی موشک لانگ مارچ-۵بی درون اقیانوس نقشه کمبود یواش. بوسیله هر حال، هوی می رود رویداد مشابهی برای پرتاب آتی تماشاگر باشیم.رله فضایی چین تا سال ۲۰۲۲ ملتفت مرحله ی عملیاتی می شود

پس از تکمیل ایستگاه فضایی تیان هه تو سال ۲۰۲۰، تلسکوپ فضایی کلاس هابل در موضع مداری نزدیک به آن راحتی می گیرد. تلسکوپ پیمایشی ژونتیان برای انجام مراحل مرمت و نگه داری بوسیله ایستگاه فضایی چین متصل می شود. خود ایستگاه فضایی نیز می تواند در آینده با اضافه سه گانه ماژول دیگر بوسیله آزمایشگاه مداری جگر ماژوله ای ارتقا مشخص بطی ء.

وقتی ماژول تیان هه در مدار قرار گرفت، فضاپیمای باری تیانژو-۲ بوسیله آن ضابطه خواهد زد. این فضاپیما با موشک لانگ مارچ-۷ و از مرکز پرتاب فضایی ون چانگ به مدار زمین پرتاب می شود. درحال حاضر، این موشک در حال سپری کردن مراحل پایانی مونتاژ است. قطع فضاپیمای باری تیانژو ۱۳/۵ تُن است و مدل هایی با محفظه های والا ضیق و غیرفشاری دارد. فضاپیمای تیانژو -۱ آوریل ۲۰۱۷ (فروردین ۱۳۹۶) به منظور آزمایش فناوری های لازم بخاطر استقرار و نگه داری جایگاه فضایی به فضا فرستاده شده بود.

در این مأموریت آزمایشی، چندین فتنه پیوند و بنزین گیری خودکار در وضعیت بی وزنی با رله فضایی تیانگونگ-۲ با موفقیت آزموده شد. آزمایشگاه تیانگونگ همچنین سامانه های پشتیبان حیات و بازوی رباتیک را برای رله فضایی ارشد تر در آینده آزمایش کرد. پس از پرتاب تیان هه به مدار زمین، مأموریت سرنشین دار شنژو-۱۲ انجام خواهد شد. این مأموریت با موشک لانگ مارچ ۲اف اجرا می شود؛ سلسله قدیمی تری از موشک لانگ مارچ که از مرکز پرتاب ماهواره جیوکوان در فلات گُبی به مدار زمین پرتاب می شود.

ماژول پا بر جا و دریچه پهلوگیریی تیان هه، ایستگاه فضایی چین

این مأموریت مقدماتی مأموریت سرنشین دار چینی ها از سال ۲۰۱۶ خواهد حیات. ژو جیان پینگ قبلا گفته حیات فضانوردان این مأموریت از قبل مشخص شده اند. پیش بینی می شود فضانوردان حین این مأموریت فعالیت های برون ناوی یا راهپیمایی های فضایی اضافی انجام دهند. معروفیت فضانوردان مأموریت هم احتمالا تا روزها یا هفته های قبل از پرتاب مخفی نگه داشته می شود. طبق گزارشی که داخل سال ۲۰۱۷ منتشر شد، فضاپیمای شنژو-۱۲ یک سامانه ی هدایت و ناوبری و کنترل برای برآورده ابداع نیازهای جدید مأموریت خواهد داشت.

هم اکنون، این فضاپیما مراحل مونتاژ نهایی خود در تأسیساتی داخل پکن، پایتخت چین را سپری می نرم. انتظار می رود فرمان مونتاژ این فضاپیما اندکی پس از سال جدید چینی (۲۴ بهمن) به پایان برسد. بااین حال اگر گفتیم، فعلا پروگرام ای مشخص بخاطر این پرتاب ها اخبار نشده است. همچنین، مشخص نیست دو ماژول آزمایشی چه زمانی در مدار بوسیله تیان هه بپیوندند. بااین حال، گزارش ها از آماده سازی موشک مشعر از آن است که این ماژول ها درون بازه ی زمانی نسبتا قدری پس از آن به مدار پایین زمین فرستاده شوند. صدای زیر مردانه می رود رله فضایی چین که گاهی اوقات از آن بوسیله نام تیانگونگ نیز نام برده می شود، تو سال ۲۰۲۲ مسبوق مرحله ی عملیاتی شود و داخل رفعت ۳۴۰ تا ۴۲۰ کیلومتر از زمین شروع به کار کند.

مقاله های مرتبط:تداوم بلندپروازی های چین در فضا: مأموریت چانگ ای ۵ با موفقیت پرتاب شدچین فضاپیمای مسافربری جدیدش را برای مأموریت های اعماق هوا پرتاب کرد

درون همین حال، آژانس جهانگردی های فضایی سرنشین دار چین چهارشنبه هفته ی گذشته دراین باره اخبار کرد پذیرای طرح های پیشنهادی برای حمل ارزان محموله های فضایی به ایستگاه فضایی است. کمال مطلوب این فراخوان «بوسیله کارگیری روش های حمل مرحله ارزان و توسعه ی [سامانه ی] مکملی بخاطر فضاپیمای باری تیانژو و پیدایش و به کارگیری سامانه ی حمل وهله منعطف، مؤثر، متنوع و کم ارزش نشانی شده است. نیازهای پا بر جا برای تحویل بار هم ظرفیت بارگیری ۱ تا ۴ تُنی و امکان جابه جاکردن و خارج کردن مواد جایگاه برای جلوگیری از بوسیله وجود آمدن زباله های فضایی و نفقه های حمل ونقل مطابق با سطح بین المللی ذکر شده است.

برای برگرداندن محموله به زمین هم شرایط لازم شامل امکان بارگیری محموله ای ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرمی و ردیابی و بازیابی مایه تسلی است. تمامی شرکت ها موظف اند تا ۲۸ فوریه (۱۰ اسفند) طرح های پیشنهای خویشتن را بوسیله همراه توضیحات متخصص و مهندسی و قابلیت های فضاپیماها و برآورد نفقه ها به این آژانس ارائه دهند.

با توجه به آنکه امکان حضور شرکت های مخصوص خارجی همچنین در این فراخوان وجود دارد، بیش جالب است؛ چون تاکنون همکاری علوم فضایی و فناوری چین، بیعت امر اصلی حوزه ی فضایی دولت چین، چنین مأموریت هایی را ایفا می دادند. این نشان می دهد چین حزن شبیه آمریکا به دنبال تجاری سازی فعالیت های فضایی خویشتن است.بیشتر بخوانید:اخترفیزیک دان دانشگاه هاروارد: موجودات فضایی در سال ۲۰۱۷ بوسیله زمین آمده بودندهفت آزمایش نوظهور انسان در فضاژاپن برای مقابله با صعب زباله فضایی، ماهواره چوبی می سازدانتشار برترین عکس های کره زمین از ایستگاه بین المللی فضایی تو سال ۲۰۲۰چهار سناریوی فرجام جهان؛ انجماد، فشردگی، تبدیل یا برش بزرگ؟