معماری پارازیتی؛ مینیمال هایی تکیه گاه بوسیله سازه موجود

مقاله های مرتبط:معماری مینیمالیستی سازه ای دیدنی تو مکزیکطرح هایی کم ارزش برای بناء های کوچک

پارازیت عموما به ارگانیسمی اطلاق می شود که با اتصال خود بوسیله موجودی دیگر و با مکیدن مواد مقوی تک نیاز میزبان خیّر اما نگون اقبال خود، ادامه ی بود می دهد. معماری پارازیتی نیز چنین تماس ای را بین سازه هایی که درون میان سازه ی موجود خواه تحت یا روی آن بنا می شوند، وصف می کند؛ چرا که بسیاری از نیازهای این سازه ی جدید، با اتکاء به امکانات سازه ی موجود بوسیله طور کامل تأمین می شود. شاید بتوان این سبک رو بوسیله رشد را فرمی استثمارگر و تو حقیقت حال انعطاف پذیر از معماری دانست که باوجود انفراد هایی که بوسیله سازه ی میزبان تحمیل می کند، مجال بازطراحی نمای ظاهری این سازه و مصرف ی خلاقانه از فضاهای موجود را همچنین برای طرح ریز بوسیله ارمغان می آورد. در ادامه، بخاطر تماشای مشهورترین آثار طراحان این سبک با زومیت همراه باشید.سرپناهی با سربلندی 

یکی از مشهورترین پروژه های در حال اجرا درون این سبک، «سرپناهی با سربلندی» (Shelter With Dignity) نام دارد که کمال مطلوب آن، ساخت بناء موقت و مناسب قیمت برای افراد بی خانمان در خانه دادن نیویورک است. اضافه نرخ بی خانمان ها به بیش از ۶۱ هزاره نفر در این قصبه از دهه ی سی میلادی تاکنون بی سابقه بوده است. بدین منظور، استودیوی معماری Framlab، مجری این پروژه حیات تا با بهره گیری از ایده ی این سبک پویا، سازه ی ماژولاری جهت توقف فوری افراد بی خانمان طراحی درنگ. این سازه که با الهام از کندوی زنبور عسل طراحی شده و متشکل از یک داربست فولادی با پوشش اکسید آلومینیوم، جهیز تهویه عمودی، طرز پله و تعدادی واحدهای ۶ضلعی است، می توان تنها ظرف مدت چند روز روی دیوارهای ساختمان های موجود انتصاب کرد.

 

دفتر کار مخفی

یکی از استاندارد های نوظهور و جالب توجه این سبک، دفتر کار مخفی فرناندو آبلاناس، معمار اسپانیایی است که توسط خود وی طراحی و باریک شده و متشکل از یک اتاقک سریع الحرکه است که روی تیرآهن های زیر یک پل بتونی گمارش می شود.

 دفتر پارازیت

دفتر پارازیت، طرحی از استودیوی معماری za bor تو روسیه است که فضای خالی بین دو ساختمانی را برای پیدایش یک دفتر کار سه طبقه، به شکلی خلاقانه به حکم می گیرد. سازه برای انتصاب داخل ارتفاع طراحی شده است تا امکان دسترسی به حیاط پشتی کماکان فراهم باشد. 

بناء ی کوله ای

ساختمان ی کوله ای، مربوط به طبقه کارگر و زحمتکش از استفان ابراشتات، اتاقی است که با کابل های استیل، به نمای خارجی ساختمان آویخته می شود. 

پاراسایت

پاراسایت، اثر مایکل راکوویتز، مثال حدقه از طراحی پارازیتی است. استفاده از سیستم های تهویه ی خارجی بخاطر باد کردن سازه ای پلاستیکی، چادری گرم و کند درون جوانمردی بی خانمان ها راحتی می دهد. 

 کازا پارازیتو

یکی از کامل ترین استاندارد های معماری پارازیتی، کازا پارازیتو (خانه ی پارازیت) واقع در کیتو، پایتخت اکوادور است. این واحد کوچک پیش مصنوع که با نصب روی بام خانه های موجود از شبکه آب، برق و فاضلاب سازه ی میزبان استعمال می کند، تمامی ملزومات ابتدایی ی عمر شامل تخت خواب، ظرفشویی، گاز، یخچال، کابینت، حمام و کابینه را در فضایی تنها به وسعت ۱۲ متر مربع در اختیار ساکنین استراحت می دهد.

 بیشتر بخوانید:پردازنده ها چگونه طراحی و مصنوع می شوند؟ (قسمت ابتدا)با جهیز ماژولار U-build شما هم می توانید ساختمان بسازیدبا طراحی باغ عمودی مسکونی بیروت آشنا شویدتاج نگرش در معرض تخریب تو اثر آلودگی قرار دارداستفاده از پرینت سه گانه بعدی برای بازسازی معماری قدیمی