وزارت بهداشت: تاکنون ۱۶۱هزار دوز واکسن کرونا در کشور اماله شده است

سخنگوی موسسه خوردنی و داروی وزارت بهداشت و درمان از توزیع بسیار از ۶۹۵ هزاره دوز واکسن کرونا از مجموع واکسن های وارداتی دارای مجوز مصرف اضطراری در شبکه بهداشتی سرزمین از ۲۱ بهمن ماه تا پایان هفته نخست فروردین خبر داد. بوسیله گزارش وبدا، کیانوش جهانپور افزودن کرد:تا روز جمعه، افزون پیاده شدن ۱۶۱ هزار و ۶۰۱ دوز واکسن تلقیح شده که مطابق پروگرام واکسیناسیون، عمده اخذ کنندگان این واکسن ها کارکنان خط مقدم درمان بوده اند. واکسیناسیون پاکبانان دارای مصیبت زمینه ای و مرتبط با فرایند جمع آوری و تخلیه خاشاک های عفونی نیز آغاز شده و بوسیله تدریج اجرا خواهد شد که کمتر از ۵ درصد واکسن های این وعده به این قسمت قسمت کردن ویژه یافته است.  

واکسیناسیون کرونا در ایران، از ۲۱ بهمن ماه با واکسن روسی آغاز شد. گفته شده وجود دو میلیون دوز از این واکسن قرار است به تدریج وارد قلمرو شود و واکسیناسیون به رخساره تصاعدی بوسیله روزمره بالای ۱۰ هزار دوز افزایش یابد. به علاوه، واکسیناسیون با واکسن چینی سینوفارم و واکسن کوواکسین هندی اندوه از اسفندماه آغاز شد. کمک بهداشت وزارت بهداشت اطلاع دادن کرده وجود تا پایان سال ۹۹، یک میلیون و ۳۰۰ هزاره نفر تو گروه آسیب پذیر فاز یک واکسینه خواهند شد.مقاله های مرتبط:دنیا پور: ۱۸۰ میلیون دُز واکسن کرونا تا ته سال ۱۴۰۰ تأمین می شودواکسیناسیون اشتراکی کرونا در ایران زمستان ۱۴۰۰ آغاز می شود

وزیر بهداشت هم درون همان زمان خبر داده وجود که به جز واکسن «اسپوتنیک وی» از شرکت گامالیای روسیه، چهار واکسن معتبر دیگر شامل واکسن آسترازنکا از سوئد، واکسن سینوفارم گره و دو واکسن دیگر درون قالب کواکس و قراردادهای دیگر درون رویه ایران هستند. حال آنکه سیلان واکسیناسیون داخل قلمرو با تأخیر همراه شد و تا هفته اول فروردین ۱۴۰۰، عزب ۱۶۱ هزار دوز واکسن وارداتی تزریق شده است.

کیانوش جهانپور درمورد دلایل تأخیر داخل انجام واکسیناسیون توضیح رحم:همچنان تا تکمیل واکسیناسیون فاز یک فاصله داریم و به رغم مشکلات ناشی از کندی تولید، کاستی مواد نخستین و جانبی تولید درون سطح جهانی و عدم تناسب ارائه و تقاضای واکسن و ممانعت و فردی فدایی کشورهای تولیدکننده بر صادرات واکسن و تبعا تأخیر داخل ورود و ملاحظات فنی که دستور کار واکسیناسیون ملی را صرفا محدود به واکسن های خاص و مورد تأیید مراجع نظارتی ملی می کند، سرعت واکسیناسیون داخل بهار جاری برازنده با سیلان تأمین واکسن، شلنگ به قدم سرعت بیشتری خواهد یافت. 

به گزارش گیرایی شناسایی رسانی وزارت بهداشت، سخنگوی سازمان غذا و دوا گفت برای ابتیاع بیش از ۴۲ میلیون دوز واکسن اقدام شده که تاکنون ۲۱ میلیون دوز آن قطعی شده و تأمین کنندگان اجنبی مرحله داده بودند که تا فرجام سال گذشته، دو میلیون و ۸۰۰ هزار دوز تحویل داده شود که این امر محقق نشد. درواقع، از حداقل یک میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی تا اختتام سال ۹۹، تنها ۴۲۰ هزار دور تحویل ایران شد؛ همچنین از ۵۰۰ هزار دوز وعده داده شده بخاطر واکسن کوواکسین هند، ۳۷۵هزار دوز  تا پایان اسفند ماه وعده داده شد که با ممانعت دادستانی هند مواجه شد.

به علاوه، محموله اول واکسن آسترازنکا ازطریق کواکس نیز که شامل یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز می شد، با تأخیر در تولید و عرضه مواجه شد. جهانپور تصریح کرد:جهانپور: دستور کار ریزی واکسیناسیون حداقل یک میلیون و ۳۰۰ هزار ایرانی تا فرجام سال ۹۹ بوسیله دلیل خلف کود درون تحویل واکسن ها محقق نشدعواملی همچون کندی تولید و افت جهانی برخی مواد نخستین تولید واکسن، عملا بوسیله تأخیر و خلف مرحله داخل تحویل واکسن منجر شده و واکسیناسیون کرونا در اغلب کشورها آن سیاق که پیش بینی شده بود، پیش نرفته است.

بوسیله گفته ی جهانپور، این عوامل بوسیله تأخیر و خلف وعده در تحویل واکسن منجر شده است و درنتیجه، برنامه ریزی واکسیناسیون حداقل یک میلیون و ۳۰۰ هزار ایرانی تا اختتام سال ۹۹ که با لحاظ بسیاری از محدودیت ها پیش دماغ شده بود، عملا محقق نشد.

مسئولان بهداشتی و درمانی درون کشورمان می گویند واکسیناسیون با استاندارد های داخلی از اواخر بهار و خلال تابستان و پاییز آغاز می شود و با تولید واکسن های تولید مشترک با دیگر کشورها همچون کوبا و روسیه نیز، قضیه واکسیناسیون به تدریج بوسیله رخ جهشی افزایش خواهد یافت. پیش از این سخن گوی وزات بهداشت گفته وجود واکسن خریداری شده از قوطی کواکس تنها ۱۰ درصد جمعیت کشور و واکسن های واردشده از طرق دیگر ۱۰ درصد دیگر انباشتگی را پوشش می دهند؛ درنتیجه برای سایر جمعیت کشور واکسن ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد.بیشتر بخوانید:باروری مردان؛ سن چگونه پهلو حدس بچه دار شدن مردان تأثیر می گذاردگره نابینا معمای دنیاگیری؛ گزارش WHO چگونگی تجلی ویروس کرونا را بی پاسخ می گذارداگر انسان آپاندیس نداشت، چه می شد؟هشدار دانشمندان: جهان به لفظ ناباروری لول می کندژاپن احتمالا معترف دیجیتال واکسیناسیون صادر خواهد کرد