وقتی کمربند پروانه خودرو بخش می شود چه کنیم؟

بوسیله گزارش همشهری آنلاین، تسمه واقعی موتور (کمربند پروانه) یا همان تسمه ای که با به حرکت در آمدن میل لنگ سایر ادوات پیشرانه نظیر پمپ آب، پمپ هیدرولیک، پمپ آب، ژنراتور و سایر ادوات دیگر، چون کمپرسور کولر را به گردنش تو می آورد، همانند سایر قطعات سواری زندگی مفیدی دارد.

فارغ از آنکه پیشرانه خودرو شما تنها به یک کمربند یا چند تسمه مجهز است باید بدانید که پاره شدن این تسمه بخصوص درون پیشرانه های تک کمربند بوسیله معنای از کار افتادن ادوات حیاتی، چون سیستم فرمان، اختلال در جهیز برق و یا سیستم خنک مفید خودرو می شود و تقریبا با اختلاف چند دقیقه پس از ابراز این مشکل خودرو را زمین گیر خواهد کرد.

جایگزینی تسمه بدیع با میزان فرسوده یا جزء شده طبیعتا تنها روش قانون دان است، ولی درصورت بروز این مشکل در هنگام سفر، وسط بیابان و یا جاده های کمینه تردد چه باید کرد؟

پارگی تسمه در خودروها قدیمی تر که پولی ضابطه ادوات آن ها شکل گوه متشابه داشت و فاقد دندانه بود میسر نم مرمت می شود تا مدل های تک کمربند و مدرنی که به کمربند های پهن و دندانه دار حاضر هستند. با این اوصاف کاربرد از الیاف بلند مانند طناب نخی یا پلاستیکی، شکل دیرینه یا سیم می تواند شما را تا پیوستن به مقصد ثانویه نزدیک کند، اما این روش راه حلی دائمی نخواهد بود.

چه کنیم؟

به طی پارگی کمربند پروانه می استعداد با استفاده از طناب اهتزاز و پیچیدن آن به دور پولی ادوات پیشرانه موقتا آن ها را به راه انداخت. بهتر آن است که از طناب نازک و یا با باز کردن الیاف های طناب مبصر و دستیابی به ریشه های نازک تر الیاف، آن را چندین دور و با حداکثر نبوغ ممکن به دور پولی های ابزار پیشرانه بپیچید. تو بسیاری از مواقع بهتر است از لباس عتیقه ای که مخلوق باریک بریده شده و به یکدیگر گره خورده اند و یا تا اینکه اسلوب بسیار رایج باستانی یعنی استفاده از جوراب زنانه تکیه کنید چرا که الیاف آن ها خاصیت کشسانی بیشتری دارد و استفاده چند لایه از آن ها درون کنار یکدیگر مالش خوبی به حیات می آورد.

مدارا کنید

چنانچه پس از استعمال از این روش با روشن کردن پیشرانه تمامی پولی ها به لول درآمدند به آن معناست که تقریبا بی مو کار انجام شده است. حالا لازم است بدانید که این تسمه ساختگی بسیار کوفته و حساس است. از این رو برای حفظ ابدیت هرچه بیشتر آن و نزدیکی هرچه بیشتر به مقصد دوم و یا تعمیرگاه بهتر است که از گاز دادن های تصادفی و کاربرد از خودرو در دور موتورهای بالا کف نفس کنید چراکه افزایش سرعت دور پیشرانه موجب ابداع سایش بیشتر در الیاف استفاده شده بجای تسمه پروانه شده و آن ها را به سرعت پاره می بطی ء. بدانید که در وضعیت سخت ممکن است مجبور باشید این اسلوب را تا رسیدن بوسیله آماج چندبار اعاده کنید.

به منظور حاضر بودن مواجهه با این مشکل ساده، اما دردسرساز بهترین روش آن است که همواره یک تسمه پروانه زاپاس با خود بوسیله همراه داشته باشید. این قطعه خیر هزینه زیادی به همراه دارد و نه فضای زیادی را اشغال می کند، اما نبود آن بدون شک خاطره تلخی برایتان رقم خواهد زد.

منبع: خودروکار