همکاری اینتل و دارپا برای تسریع پردازش رمزنگاری بی آرامی ریختی طولانی

به گزارش ZDNet، اینتل اخیرا قراردادی با دارپا (DARPA) امضاء کرده است تا در پروژه ی مراقبت از داده تو محیط های رمزی (DPRIVE) همکاری کند. پروژه ی DPRIVE تو جدیت است شتاب دهنده ای بخاطر رمزنگاری تیمار ریختی تمام (FHE) ترقی بدهد.

روزاریو کاماروتا، مهراز ارشد Intel Labs (از زیرشاخه های اینتل)، می گوید: «رمزنگاری هم ریختی طولانی حقیقی ترین تلاش انبازی های این حوزه بخاطر محافظت از داده ها درون حین استفاده کردن از آن ها محسوب می شود.» 

FHE رویکردی تو حوزه ی نگاهداری از داده است که با استفاده از ابزارهای کریپتوگرافیک، اثبات ریاضی رمزنگاری را نمایش می دهد. دارپا می گوید این رویکرد سطح اطمینان جدیدی درون  ذخیره سازی و دست کاری داده ها نمایش می دهد.

به گفته ی دارپا، امروزه متد رمزنگاری سنتی  هنگام پس انداز شدن خواه منتقل شدن، از داده ها حراست می کند؛ اما داده ها برای پردازش، تجزیه و تجرید و پیاده سازی در نمونه یادگیری ماشین، باید رمزگشایی شوند. رمزگشایی، امنیت داده ها را بوسیله خطر می اندازد و آن ها را تو معرض دید سودجویان باهوش فراغت می دهد یا حتی باعث فاش شدن ناگهانی آن ها می شود.  FHE امکان پردازش داده های رمزنگاری شده را فراهم می بطی ء تا کاربران به تعادلی در استعمال ی حداکثری از داده های حساس و از بین بردن خطر علنی شدن آن ها برسند.

 FHE از سوی متخصصان به نشانی مسیر روبه جلوی مفیدی معرفی می شود؛ ولی به غلبه رایانشی و البته زمان زیادی نیاز دارد. تام راندیائو، مدیر پروگرام ی دارپا، می گوید پردازشی که روی لپ تاپ میزان تو احترام یک میلی حین انجام می شود،  روی سروری FHE هفته ها بوسیله طول می انجامد. در همین راستا دارپا پروژه ی DPRIVE را راه اندازی کرده است تا مدت زمان پردازش را از چند هفته به چند حین کاهش بدهد. 

مایکروسافت، اکوسیستم ابری کلیدی برای وسیع تر کردن استفاده از روش رمزنگاری هم ریختی محسوب می شود و تاکنون تلاش های زیادی در این زمینه ایفا داده است. شرکت ردموندی از رمزنگاری هم ریختی در درخت سرو های ابری Azure و JEDI (با شانس ایالات متحده) به صورت آزمایشی کاربرد کرده است.

اینتل که بوسیله تازگی در پروژه ی DPRIVE عضویت پیدا کرده است، وظیفه دارد شتاب دهنده ی مدار مجتمع خاصی با کمال مطلوب کاهش بار اضافه ی عملکرد رمزنگاری FHE تولید نرم. اینتل می گوید این مدار مجتمع پس از اینکه به طور کامل تولید شود، می تواند نسبت بوسیله سیستم های فعلی مبتنی بر CPU، گشایش عظیمی در وظایف کار کننده FHE اعمال کند. به ادعای تیم اینتل، مدار کمیسیون جدید احتمالا می تواند مدت زمان پردازش نوشته های رمزی (کریپتوگرام) را ۱۰۵ بار کاهش بدهد. مقاله های مرتبط:دارپا با همکاری اینتل و دانشگاه جورجیا، سیستم ایمنی یادگیری ماشین ترقی می دهددارپا با تنخواه گذاری ۱۰ میلیون دلاری، سیستم ایمنی و متن باز رأی گیری توسعه می دهد

اینتل با عضویت درون DPRIVE در بر همکاری های دیگری متشابه Duality Technologies،ا Galois و SRI International راحتی می گیرد. این چهار شرکت فراغت است تحقیقات منتهی به تولید شتاب دهنده ی سخت افزاری و یواش افزاری FHE را رهبری کنند و در نهایت جنین تکثیر ی پردازش FHE را کاهش بدهند تا از لحاظ سرعت، بوسیله پردازش داده های رمزگشایی شده برسند.

تیم های تحقیقاتی اینتل و سه انبازی دیگر درون حال تلاش برای مشهود کردن متد هایی نوین مدیریت حافظه، ساختارهای انعطاف پذیر داده، مدل های دستور کار نویسی و روش های تأیید اعتبار رسمی هستند تا تامین شوند پیاده سازی FHE بدون هیچگاه مشکلی اجرا می گیرد.

به گفته ی تام راندیائو، براساس تخمین ها امروزه پردازش FHE حدودا یک میلیون بار کندتر از پردازش متن آشکار (Plaintext) است. هدف DPRIVE این است که سرعت پردازش FHE را هم سطح با سرعت پردازش متن آشکار نرم. راندیائو می گوید: «اگر بتوانیم در عین معیار دهی بوسیله فناوری جدیدمان بوسیله این هدف برسیم، DPRIVE تأثیر در خورشید توجهی روی اقتدار ما در نگاهداری از داده ها و حریم خصوصی کاربران خواهد گذاشت.» بیشتر بخوانید:مشخصات استاندارد لپ تاپ پردازنده های طایفه دوازدهمی Intel Alder Lake واضح شدهکرهای روسی و چینی اطلاعات واکسن کرونا را از اروپایی ها ربودن کرده اندتاندربولت 5 احتمالا دو برابر سریع تر از تاندربولت 4 خواهد بودنقص امنیتی Exchange Server مایکروسافت و هک شدن ایمیل ۳۰ هزار سازمانJPR از رشد چشمگیر عرضه GPU داخل جزئي از جمله چهارم ۲۰۲۰ خبر می دهد