واریانت جدید ویروس کرونا؛ پروتئین اسپایک و اهمیت جنبش های آن

نمود واریانت جدید ویروس کرونا موجب فراخوانی توجه دوباره به قدری از ویروس کرونا شده است که پروتئین اسپایک نامیده می شود. واریانت متاخر حاوی چند تغییر غیر عادی داخل پروتئین اسپایک درون مقایسه با واریانت های متشابه و یکی از دلایل نگرانی بیشتر داخل مورد تغییرات ژنتیکی بی ضرری است که قبلا مشاهده کرده ایم. جهش ژنتیکی ممکن است بیوشیمی اسپایک را تحول بدهد و بر قابلیت انتقال ویروس اثرگذار باشد. پروتئین اسپایک همچنین اساس واکسن های فعلی کووید ۱۹ است. ولی پروتئین اسپایک چیست و چرا جلال زیادی دارد؟

مولکول ویروس کرونای SARS-CoV-2 مهاجمان سلول

در دنیای انگل ها، بسیاری از پاتوژن های قارچی خواه باکتریایی می توانند بدون آلوده کردن سلول میزبان و بوسیله تنهایی دوام بیاورند؛ اما ویروس ها این اقتدار را ندارند. آن ها برای تکثیر باید به سلول ها متوجه شوند و در آنجا از مکانیزم سلولی برای ساخت ذرات ویروس جدید و انتقال به سلول ها یا افراد دیگر استعمال کنند. سلول های ما در جهت تخلیه چنین مزاحمت هایی تکامل یافته اند.

یکی از مهم ترین توان های بود سلولی برای دفاع در برابر مهاجمان، پوشش اجنبی آن است که از لایه ی چربی تشکیل شده و تمامی آنزیم ها، پروتئین ها و DNA سلول را نگه داری می کند. به علت ماهیت بیوشیمیایی چربی ها، سطح اجنبی سلول دارای مرحله بسیار سلبی و دافع است. ویروس ها برای دسترسی بوسیله سلول باید از این جلوگیری کننده گذر کنند.

نحوه ی بیدار شدن و تکثیر SARS-CoV-2 در سلول ها

ویروس های کرونامانند وجود سلولی با غشای چربی تسلط شده اند که به آن پوشش گفته می شود. ویروس های پوشش دار بخاطر ادخال به سلول از پروتئین ها (یا به عبارت بهتر، گلیکوپروتئین ها، چون با مولکول های قند پوشیده شده اند) بخاطر ادغام غشای خود با غشای سلول ها و کسب سلول استفاده می کنند. پروتئین اسپایک ویروس کرونا یکی از این گلیکوپروتئین های ویروسی است. ویروس ابولا یک، ویروس آنفلوانزا دو و ویروس هرپس سیمپلکس پنج نوع گلیکوپروتئین دارد.معماری اسپایکمقاله های مرتبط:پروتئین اسپایک ویروس کرونا بخاطر حمله به سلول، دشواری مختلفی به خود می گیردشناسایی واریانت جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا

پروتئین اسپایک از زنجیره ای خطی شامل ۱۲۷۳ اسید آمینه تشکیل شده و به شکل ساختاری تاخوردگی پیدا کرده است که تا ۲۳ مولکول قند روی سطح آن صبر می گیرند. پروتئین های اسپایک به حزن می چسبند و سه گانه مولکول اسپایک استثنا به هم هموار می شوند و یک واحد تریمریک (سه گانه جزئی) عملکردی تشکیل می دهند.

اسپایک را می نبوغ به واحدهای عملکردی مجزایی تقسیم کرد که دومِین (شلنگ) نام دارند و هر یک دارای عملکرد بیوشیمیایی متفاوتی است؛ مثل وحدت بوسیله سلول هدف، اختلاط شدن با غشای سلول کمال مطلوب و معاون به فراغت گرفتن اسپایک روی پوشش ویروسی.

پروتئین اسپایک از بخش های مختلفی تشکیل شده است که عملکرد متفاوتی دارند. پروتئین اسپایک ویروس SARS-CoV-2 بوسیله ذره تقریبا کروی ویروسی چسبیده، تو پوشش ویروس جاسازی شده و به سمت خارج برجستگی فاش کرده و برای چسبیدن بوسیله سلول ها آماده است. تقویم زده می شود که هر ویروس حدود ۲۶ تریمر اسپایک داشته باشد. یکی از این واحدهای عملکردی به پروتئینی بوسیله صیت ACE2 متصل می شود که روی سطح سلول های ما قرار گرفته است و جذب ذرات ویروسی و در نهایت ادغام غشا را آغاز می نرم. اسپایک در فرایندهای دیگری مانند اتصال، ثبات ساختاری و گریختن از جهیز حمایت نقش دارد.

پروتئین اسپایک از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام عملکرد متفاوتی دارد واکسن در مقابل پروتئین اسپایک

با توجه به جلال پروتئین اسپایک برای ویروس، بسیاری از واکسن ها یا داروهای ضد ویروس، گلیکوپروتئین های ویروسی را مورد مرام قرار می دهند. در مورد ویروس SARS-CoV-2، واکسن هایی که به وسیله ی شرکت هایفایزر/بیوان مورد و مدرناساخته شده است، دستورالعمل هایی برای ساخت نسخه ای از پروتئین اسپایک به بدن می رسانند. تولید اسپایک درون سلول های ما فرایند تولید سلول های T و آنتی بادی محافظ را آغاز می کند.

یکی از سراسیمه کننده ترین خصوصیات پروتئین اسپایک SARS-CoV-2 نحوه ی حرکت یا تبدیل آن داخل طول زمان در جریان تکامل ویروس است. این پروتئین که رخصت ساخت آن درون ژنوم ویروسی نهفته است، می تواند جستن پیدا یواش و با تکامل ویروس، خصوصیات بیوشیمیایی آن تبدیل کند.

اغلب جهش ها بافایده نیستند یا مانع از عملکرد پروتئین اسپایک می شوند خواه اینکه اثری روی عملکرد آن ندارند. اما فداکار از آن ها ممکن است علت تغییراتی شوند که نسخه ی جدید ویروس دارای مزیتی انتخابی از دیدن توان واگذاری یا عفونی بودن بیشتر شود. یکی از اسلوب های وقوع این طور رویدادی، جنبش در قدری از پروتئین اسپایک است که جلوگیری کننده از اتصال آنتی بادی های محافظ به آن شود. نحو دیگر این است که تیک علت شود چسبندگی اسپایک ها به سلول های ما بیشتر شود. به همین دلیل است که پریدن های جدیدی که جهت تغییر عملکردهای اسپایک می شوند، از اهمیت اضافی برخوردار هستند؛ چرا که ممکن است بر نحوه ی کنترل انتشار SARS-CoV-2 اثر داشته باشند.

واریانت های جدیدی که تو بریتانیا و مناطق دیگر یافت شده اند، جنبش هایی درون سراسر اسپایک و در بخش هایی از پروتئینی دارند که درون وارد شدن ویروس بوسیله سلول های ما نقش دارد. با انجام آزمایش هایی باید مشخص شود که آیا این پریدن ها به طور قابل توجهی اسپایک را تحول می دهند و چنانچه این طور است، چگونه این حکم را انجام می دهند و اینکه آیا اقدامات کنونی کنترل ویروس همچنان مؤثر است؟بیشتر بخوانید:آنالیز داده ی کاربران فیسبوک با هوش مصنوعی برای تشخیص مصیبت روانیآزمایش های کووید مبتنی بر کریسپر از راه خواهند رسید۹۹۱۱ نفر بخاطر مشارکت در آزمایش واکسن ایرانی کرونا داوطلب شدندتالاسمی ؛ بررسی علائم، علل و روش های درمانبی تفاوتی؛ نشانه ی زودهنگام ویرانی حجر