پردازنده گرافیکی پونته وکیو Xe اینتل با لیتوگرافی هفت نانومتری تولید می شود

اینتل با شعار تمرکز بیشتر روی حوزه ی سخت افزار، تو سال های اخیر تکاپو کرده است تغییراتی داخل فدایی سیاست هایش اعمال کند. در همین زمینه، هموار تداد زیادی از کاربران حرفه ای رایانه ها و گیمرها و البته وبلاگ نویس ها سؤالاتی درباره ی رویکرد جدید اینتل مطرح کرده اند؛ ازجمله اینکه اینتل دقیقا در معلول بزمین نشستن به چه اهدافی است و چه کارهایی ادا می دهد؟ AMD درون چند سال اخیر توانسته است به لطف تراش های سری رایزن تسهیم خویشتن را تو راسته به شکل درخورتوجهی افزایش دهد. اینتل به لطف پردازنده ی مرکزی Core i9-9900K همچنان بهینه عملکرد را در بازار دارد؛ اما AMD توانسته است با اتخاذ تصمیماتی قائم به رقیبی بسیار مهم و قدرتمند برای اینتل و انویدیا تغییر شود. 

اینتل مدتی است روی معماری جدیدی با نام Xe بخاطر پردازنده های گرافیکی کار می یواش و قصد دارد از آن داخل ساخت پردازنده های گرافیکی مجلس و البته کارت های گرافیک مجزا بهره ببرد و با پردازنده های گرافیکی سری پونته وکیو (Ponte Vecchio) درون مملکت ی مراکز داده با انویدیا رقابت کند. گفته می شود ابررایانه ی آئورورا مقدماتی محصول فراهم به مرکز داده ی هفت نانومتری پونته وکیو به شمار می آید. 

اینتل به لطافت جزئياتی بیشتر از پردازنده های گرافیکی پونته وکیو به تعهد پرداخت گذاشته است؛ پردازنده هایی که مبتنی پیاده شدن معماری جدید Xe هستند. براساس اعلام رسمی، پردازنده های پونته وکیو با اتکا به لیتوگرافی هفت نانومتری اختصاصی این شرکت تولید خواهند شد. بد تراشیدن بدانید پردازنده ی مرکزی Core i9-9900K از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری اینتل بهره می ببرد. ظاهرا پردازنده ی گرافیکی پونته وکیو قرار است با مدل سازی ماژول چندهسته ای (Multi Core Module) تولید شود. دراین میان، گفته می شود سلاله اتیه پردازنده های گرافیکی انویدیا نیز از نقشه کشی مشابهی بهره خواهد سرما. 

در طراحی ماژول چندهسته ای پردازنده های گرافیکی پونته وکیو از فناوری Foveros اینتل استفاده خواهد شد. این فناوری بوسیله اینتل امکان می دهد دای های (Die) پردازنده ها را روی حزن قرار دهد تا نهایتا چیپلت های ماژول های چندتراشه ای نصیب وری بیشتری داشته باشند و بوسیله شکلی کارآمدتر با یکدیگر ارتباط مقاوم کنند. افزون بر این، اینتل عزم دارد درون ساخت پردازنده های پونته وکیو از فناوری Embedded Multi-Die Interconnect Bridge یا EMIB استفاده کند تا تراشه ها را بوسیله یکدیگر ملحق نرم.

پردازنده های گرافیکی پونته وکیو از همان معماری پایه ی پردازنده های Xe و دیگر پردازنده هایی برخوردار است که اینتل تو این خاندان تولید می کند. اینتل می گوید ترانه دارد تو آینده معماری رمز شده را به زیرمعماری های متعددی شاخه کند. در توضیحی ساده، باید بگوییم معماری پایه ی پا بر جا همان Xe است و پونته وکیو یکی از شاخه های آن به حساب می آید.

اینتل مدتی پیش میتینگ ی توجیهی مربوط به گزارش درآمد خود را برگزار و در آن اخبار کرد اراده دارد در آینده ای نه چندان دور، محصولات مصنوع شده با لیتوگرافی هفت نانومتری را تولید بطی ء. درضمن برابر اعلام رسمی، اینتل در پی عرضه ی پردازنده ی گرافیکی مجزایی با تمرکز روی حوزه ی مرکز داده در سال ۲۰۲۱ است. اینتل نشان داده است مشیت دارد به طور ویژه روی حوزه ی پردازنده های گرافیکی تمرکز نرم. با درنظرگرفتن اقدامات اخیر این شرکت، شکی نداریم راسته پردازنده های گرافیکی درون سال های آتی داغ تر خواهد شد و شریک شدن های مختلف جدیت خواهند کرد با تولید و ارائه ی محصولاتی جدید، با رقبایشان رقابت کنند.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره ی پردازنده ی پونته وکیو اینتل چیست؟بیشتر بخوانید:سرو بازی ابری آمازون از پردازنده های گرافیکی انویدیا T4 کاربرد می کندکارت های گرافیک AMD Big Navi با کمبود گیرایی مواجه نمی شوندداستان اوج گیری و کاستی کارت های گرافیکی فراهم به چند پردازندهاینتل مجوز همکاری با هواوی را از نوبت آمریکا ستاندن کرداینتل خراش های متاخر Elkhart Lake، سلرون و پنتیوم را معرفی کردن کرد