AMD معماری پردازنده گرافیکی CDNA مخصوص دیتاسنتر را رونمایی کرد

تو یک دهه ی گذشته، تماشاگر افزایش موکد تقاضا برای پردازنده های گرافیکی در دیتاسنترها بوده ایم. صعود های نوک تیز در حوزه های متنوع شبکه های عصبی و یادگیری عمیق و کاربردهای مبتنی کنار هوش تقلبی باعث شده است پردازنده های گرافیکی به برگ مهیب درون دیتاسنترها تبدیل شوند. افزایش استفاده از این پردازنده ها نیز سال بوسیله سال سرعت می گیرد و ظاهرا به زودی راکد نخواهد شد.

غلیان تقاضای پردازنده های گرافیکی مخصوص دیتاسنتر، برای AMD آن چنان سودآور نبود و انویدیا سهم بنیانی ای از بازار را دراختیار گرفت. آن ها میلیاردها دلار درآمد از روانی متاخر کسب کردند. البته تیم قرمز هم با دوده های سابق و کنونی از پردازنده های گرافیکی مخصوص دیتاسنتر پیروزی هایی در راسته بوسیله مشت آورده اند؛ خصوصا سری Radeon Instinct در راسته دیتاسنتر توفیق های بسیاری کسب کرد؛ اما درنهایت تسهیم AMD بسیار کمتر از رقیب دیرینه، یعنی انویدیا بود.

مقاله های مرتبط:AMD تا سال ۲۰۲۰ تسهیم خود را از بازار پردازنده سرور به ۱۰ درصد می رساندنگاهی عمیق به پردازنده های جدید 7 نانومتری AMD Epyc Rome

AMD تصمیم گرفته است هرچه سریع العمل تر روند موجود درون میدان پردازنده های گرافیکی مخصوص دیتاسنتر را تحول دهد. از اساسی ترین پیروزی های اخیر آن ها در راسته حرفه ای می استعداد به کسب دو قرارداد بنیانی ابررایانه ای داخل ایالات متحده اشاره کرد که درمجموع، ارزشی بیش از یک میلیارد دلار داشته اند. فراموش نکنید AMD یکی از تأمین کننده های حقیقی Cray محسوب می شود. موفقیت تیم قزل داخل کسب قراردادهای عمده با دولت آمریکا این سؤال را خلق کردن می بطی ء که آن ها چه دستاوردی داخل حوزه ی پردازنده ی گرافیکی داشته اند که سبب جذب کارشناسان شده است؟ پاسخ را باید در معماری متاخر پردازنده ی گرافیکی نبض وجو کرد که AMD برای محصولات مخصوص دیتاسنتر رونمایی کرد: معماری CDNA.

معماری CDNA را می استعداد نسخه ای از معماری مخصوص گیمینگ RDNA دانست که بوسیله رخساره اختصاصی برای انجام بهتر وظایف محاسباتی توسعه یافت. این معماری درون کاربردهایی که حاجت به لحاظ بیشتر دارند (مانند دیتاسنتر و کاربردهای مشابه) کاربرد خواهد شد. اطلاع جدید AMD درباره ی معماری عام محاسبه ای، یکی از مهم ترین اخبار آن ها محسوب می شود که درون رویداد Financial Analyst Day منتشر شد. مشارکت سازنده مطالبه می کند که معماری CDNA و RDNA باوجود ریشه های یکسان، کارایی و توسعه ی منحصربه فرد و مستقل دارند.

دریافتن اختلاف دو معماری متاخر AMD در دنیای پردازنده و توسعه ای که بعدا شاید راه آن ها را بیشتر هم جدا کند، هنوز بوسیله زمان احتیاج دارد. مشارکت در عادات رونمایی معماری جدید عنوان کرد که CDNA «بیت های گرافیکی» کمتری از نسخه های دیگر خواهد داشت؛ درنتیجه، احتمالا محصولات مبتنی بر CDNA از اقتدار های گرافیکی محدودی روزی خواهند سرما و همین توانایی محدود، تفاوت واقعی آن ها با RDNA خواهد بود. بوسیله طور خلاصه، می نبوغ پیش بینی کرد AMD تو مسیری فراغت دارد که قبلا تولیدکننده های دیگر پردازنده ی گرافیکی پیموده اند. آن ها تیمار پردازنده های گرافیکی با رویکرد پردازشی قوی تر را به صورت خانواده های مجزا عرضه می کنند؛ خانواده ای که تفاوت های بنیادی با پردازنده های گرافیکی مخصوص بازی دارند.

اهداف AMD بخاطر معماری CDNA اکنون کاملا سهل و درک کردنی به نظر می رسد. آن ها به دنبال توسعه ی قوم ای بزرگ و قدرتمند از پردازنده های گرافیکی هستند که به رخساره اختصاصی برای کاربردهای دیتاسنتر و وظایف با نیاز پردازشی فراز توسعه یافته اند. AMD مدتی پیش وارد حروف مذکور شد و با پردازنده هایی همچون Vega 20 که در کارت گرافیک Radeon Instinct MI 50/60 به حکم رفت، بوسیله منت اهداف خود را نشان داد. البته اینک و با معرفی معماری منحصربه فرد، توجه بیشتر و حرفه ای خیس تیم سرخ به این مسیر، معین می شود.

حصه مهمی از مسیر جدید AMD، داخل افزایش کارایی درون وظایف یادگیری ماشین دیده می شود که با سرعت بیشتر در پردازش داده های کوچک تر (مشابه INT4/INT8/FP16) همراه خواهد بود. البته تکثیر عملکرد درون وظایف مذکور، بوسیله معنای کاهش توانایی در وظایف سنتی FP32/FP64 نخواهد وجود. ابرکامپیوترهایی که از پردازنده های گرافیکی AMD استفاده خواهند کرد، فعالیت های ریاضی دقیق را نیز تو حجم ارتفاع انجام می دهند. درنهایت، پردازنده ها و معماری جدید AMD باید توانایی عمل هر دو دسته وظایف درس سامان و پردازش و لحاظ را به صورت هم زمان داشته باشند و با انواع داده، نیکوترین عملکرد را نشان دهند.

AMD برای رسیدن به هدف متعالی خود، باید غلبه پردازش بوسیله ازای توان مصرفی را هم تکثیر دهد. چنین حوزه ای بوسیله فعالیت بیشتر در طراحی و ترقی ی شرکت حاجت دارد و رونمایی اخیر جزئیاتی از روند بهبود منتشر نکرد. البته شواهد نشان می دهند تیم سرخ از اهمیت این عامل به خوبی اول است. به هرحال، معماری CDNA علاوه پهلو تمرکز بر وظایف شمارش ای، با تعدادی نبوغ منحصربه فرد خود را از رقبا متمایز می کند. پایداری در سطح پشته و آمادگی بخاطر وظایف زیاد مجازی سازی، برخی از قابلیت های تمایزی هستند.

یکی از عوامل مهمی که قطعا برای پیروزی CDNA در بازار بوسیله حکم گرفته می شود، دارایی اختصاصی AMD یعنی Infinity Fabric است. سیستم انحصاری IF اقتدار مدل دهی بیشتر در کارایی و هماهنگی پردازنده ی اصلی و گرافیکی را بوسیله روندهای مدل سازی و توسعه ی AMD می افزاید. این جهیز مدخل مهمی از پیروزی باهم اتحاد کردن را در بازار پردازنده های گرافیکی باعث شد و اکنون داخل پردازنده های گرافیکی غم به کار محزون می شود. AMD داخل سیستم جدید خیر تنها IF را بخاطر یکدلی پردازنده های گرافیکی به یکدیگر بوسیله امر می برد؛ بلکه بخاطر اتصال پردازنده ی گرافیکی به پردازنده ی مرکزی نیز از آن استفاده خواهد کرد. تو ابرکامپیوترهای کنونی که از محصولات AMD استفاده می کنند، چنین ساختاری دیده می شود و چهار پردازنده ی گرافیکی به کمک IF به یک پردازنده ی مرکزی وصل می شوند.AMD با مجزاکردن دست خط CDNA، سعی می کند محصولات اختصاصی دیتاسنتر را توسعه دهد

پیروزی مبصر AMD در بازار دیتاسنترها و ابرکامپیوترها زمانی مقدور می شود که نسل سوم Infinity Fabric آماده ی روزی برداری باشد. همکاری با بهره برداری از فناوری جدید می تواند فضای ذهن ی متحدی را بخاطر پردازنده ی گرافیکی و پا بر جا حاضر کند. با چنین سیستمی، اقتدار شریک بخاطر تأمین تیمار زمان پردازنده های گرافیکی و اصلی یک سیستم، چندین مقابل خواهد شد. پیاده سازی ذهن های یکپارچه جزئیات و گوناگون متعددی دارد و در رونمایی اخیر، اطلاعاتی از آن ها منتشر نشد. نکته ی مهم آن است که استفاده از ذهن ی یکپارچه، جهیز دستور کار نویسی ناهمگن را آسان نم می بطی ء و درنهایت، می توان پردازنده های گرافیکی را به عنوان انتخابی مناسب در سرورها در نظر گرفت.

معماری CDNA امروز به عنوان تقسیم ای افسون شده از معماری پردازنده های گرافیکی AMD شناخته می شود. مدیریت طراحی و ترقی ی محصولات مرتبط نیز برعهده ی مدیر بسرنوشت شوم دچار کردن دیتاسنتر شرکت، فارست نوراد، خواهد وجود. درنتیجه ی ساختاربندی جدید، نقشه ی راه پردازنده های مبتنی بر CDNA همچنین منحصربه بی تا می شود. AMD پردازنده ی Vega 20 را به عنوان اولین علیه انشعاب ی متاخر پردازنده های گرافیکی معرفی کردن می بطی ء. دو پردازنده ی گرافیکی جدید نیز به زودی تو همین شاخته ی جدید معرفی خواهند شد که فعلا با نام های CDNA 1 و CDNA 2 شناخته می شوند.

پردازنده ی گرافیکی CDNA 1 زودتر از محصولات دیگر AMD در گروه ی پردازنده ی گرافیکی دیتاسنتر معرفی خواهد شد. شریک سازنده می گوید این پردازنده برای کاربردهای فراگیری سامان و وظایف پردازشی سنگین بهترین سازی می شود. به علاوه، CDNA مجهز به IF تیمار خواهد حیات و بوسیله حدس زیاد، از نسل دوم آن روزی می سرما. هنوز مشخص تراشیدن پردازنده ی گرافیکی مذکور در هیچ یک از قراردادهای همکاری درون حوزه ی ابرکامپیوتر استفاده خواهد شد یا خیر. همچنین باتوجه به اینکه ابرکامپیوتر El Capitan مجهز به CDNA 2 خواهد بود، احتمالا CDNA داخل ابرکامپیوتر Frontier استفاده می شود.پردازنده های گرافیکی مبتنی بر CDNA، در ابرکامپیوترهای جدید آمریکا انتصاب می شوند

پردازنده ی گرافیکی CDNA 2 پس از نسخه ی اول عرضه خواهد شد که شرکت سازنده فعلا اطلاعاتی اضافی از آن منتشر نمی نرم. به هرحال، هنوز خبری از پردازنده ی اول غصه نیست و میل معلومات از پردازنده ی دوم، حساب دان به نظر نمی رسد. درنهایت، عزب می دانیم CDNA 2 از نسل سوم IF یکروز خواهد حیات. به علاوه، داخل تولید تراشه ی آن نیز از اسلوب تولیدی جدیدی استفاده می شود که AMD فعلا آن را Advanced Node می نامد. باتوجه به اطلاعات منتشرشده، می نبوغ CDNA 2 را ثمر بسیار مهم AMD درون مسیر دستور کار های پردازشی ناهمگن دانست که درنهایت به جهیز حافظه ی یکپارچه و متحد برای پردازنده ی گرافیکی و اصلی ختم خواهد شد.

AMD هیچگاه مفروضات دقیق و معدود درباره ی زمان ارائه ی پردازنده های گرافیکی مبتنی کنار CDNA نمایش نکرد. البته نقشه ی راه منتشرشده، عزب تا سال ۲۰۲۲ را علامت می دهد؛ درنتیجه احتمالا شرکت پیش بینی می کند که تا سال ۲۰۲۲، پردازنده ی CDNA 2 را به تولید انبوه برساند. این برنامه ی زمان بندی، هماهنگی کاملی با برنامه ی رونمایی ابرکامپیوتر El Capitan دارد که در سال ۲۰۲۳ بیدار مدار اجرایی خواهد شد.

اطلاعات جدید از AMD علامت می دهد که آن ها برنامه هایی کاملا بلندپروازانه بخاطر آینده ی فعالیت در بازار دیتاسنتر دارند. اگرچه آن ها هنوز دست خط زیادی تا کسب تسهیم مناسب از راسته تو پیش دارند، نقشه ی راه چشمگیری برای بزمین نشستن به هدف ترسیم کرده اند. AMD به نیکی راسته دیتاسنتر را از دو جنبه ی فناوری و درآمدزایی درک می کند؛ به همین دلیل، ترقی ی یک خط استثنا بخاطر محصولات عام میدان مذکور، تصمیمی منطقی و عقلانی برای کسب پیروزی های آتی به رویت می رسد.بیشتر بخوانید:اینتل احتمالا ۲۳ مرداد اطلاعات بیشتری از معماری Xe درون دسترس قرار می دهدگوگل ظاهرا با مرام رقابت بیشتر با اپلیکیشن های متفرقه، داده های اندروید را رصد می کنداولین بنچمارک A100، پردازنده گرافیکی مبتنی بر معماری امپر انویدیا، منتشر شدفاکس کان تولید آیفون 11 داخل هند را آغاز کردگوشی های سامسونگ در آلمان، جایگزین کارت های وقوف می شوند