AMD معماری پردازنده گرافیکی CDNA مخصوص دیتاسنتر را رونمایی کرد

ASGدرAROOOON یک دهه ی گذشته، شاهد افزودن شدید تقاضا برای پردازنده های گرافیکی درون دیتاسنترها بوده ایم. پیشرفت های سریع درون حوزه های مختلف شبکه های عصبی و تحصیل عمیق و کاربردهای مبتنی پهلو هوش مصنوعی باعث شده است پردازنده های گرافیکی به تجهیزات حیاتی در دیتاسنترها تبدیل شوند. افزایش استفاده از این پردازنده ها نیز سال به سال سرعت می گیرد و ظاهرا به زودی ایستا نخواهد شد.

انفجار تقاضای پردازنده های گرافیکی خصوصی دیتاسنتر، برای AMD آن چنان سودآور نبود و انویدیا سهم بنیادی ای از بازار را دراختیار گرفت. آن ها میلیاردها دلار درآمد از مسئله متاخر کسب کردند. البته آویشن قرمز تیمار با تبار های سابق و کنونی از پردازنده های گرافیکی مخصوص دیتاسنتر پیروزی هایی در بازار به دست آورده اند؛ خصوصا سری Radeon Instinct تو بازار دیتاسنتر توفیق های بسیاری کسب کرد؛ اما درنهایت سهم AMD بیش کم از رقیب دیرینه، یعنی انویدیا بود.

مقاله های مرتبط:AMD تا سال ۲۰۲۰ سهم خویشتن را از بازار پردازنده سرور بوسیله ۱۰ درصد می رساندنگاهی ژرف به پردازنده های جدید 7 نانومتری AMD Epyc Rome

AMD تصمیم پژمرده است هرچه تند تر روند موجود در بازار پردازنده های گرافیکی مخصوص دیتاسنتر را تغییر دهد. از مهم ترین پیروزی های اخیر آن ها درون بازار حرفه ای می توان بوسیله کسب دو قرارداد عمده ابررایانه ای تو ایالات متحده اشاره کرد که درمجموع، ارزشی متجاوز از یک میلیارد دلار داشته اند. فراموش نکنید AMD یکی از تأمین کننده های واقعی Cray محسوب می شود. توفیق تیم قرمز در تصرف قراردادهای اساسی با دولت آمریکا این سؤال را ایجاد می بطی ء که آن ها چه دستاوردی در مملکت ی پردازنده ی گرافیکی داشته اند که موجب جذب کارشناسان شده است؟ پاسخ را باید درون معماری جدید پردازنده ی گرافیکی نبض وجو کرد که AMD بخاطر محصولات مخصوص دیتاسنتر رونمایی کرد: معماری CDNA.

معماری CDNA را می استعداد نسخه ای از معماری مخصوص گیمینگ RDNA دانست که به قیافه عام بخاطر عمل بهتر وظایف محاسباتی توسعه یافت. این معماری درون کاربردهایی که نیاز به محاسبه بیشتر دارند (مانند دیتاسنتر و کاربردهای مانند) مصرف خواهد شد. خبر جدید AMD درباره ی معماری اختصاصی محاسبه ای، یکی از رادیکال ترین اطلاع دادن آن ها محسوب می شود که در رویداد Financial Analyst Day منتشر شد. شریک شدن سازنده دعوی می بطی ء که معماری CDNA و RDNA باوجود حقیقت های یکسان، کارایی و توسعه ی منحصربه فرد و مستقل دارند.

حس فرق دو معماری جدید AMD در دنیای پردازنده و توسعه ای که بعدا شاید وضع آن ها را بیشتر حزن استثنا کند، هنوز به زمان احتیاج دارد. شریک شدن در تشریفات رونمایی معماری جدید عنوان کرد که CDNA «بیت های گرافیکی» کمتری از نسخه های دیگر خواهد داشت؛ درنتیجه، احتمالا محصولات مبتنی پهلو CDNA از توانایی های گرافیکی محدودی بهره خواهند برد و همین اقتدار محدود، تفاوت حقیقی آن ها با RDNA خواهد بود. بوسیله نعوظ خلاصه، می قابلیت پیش بینی کرد AMD در مسیری فراغت دارد که قبلا تولیدکننده های دیگر پردازنده ی گرافیکی پیموده اند. آن ها تیمار پردازنده های گرافیکی با رویکرد پردازشی قوی نم را به عارض خانواده های مجزا نمایش می کنند؛ خانواده ای که تفاوت های بنیادی با پردازنده های گرافیکی مخصوص ورزش دارند.

اهداف AMD برای معماری CDNA زمان حال کاملا ساده و حساسیت کردنی به نظر می رسد. آن ها به متعاقب ترقی ی قوم ای مبصر و قدرتمند از پردازنده های گرافیکی هستند که به قیافه اختصاصی بخاطر کاربردهای دیتاسنتر و وظایف با نیاز پردازشی بالا ترقی یافته اند. AMD مدتی پیش مخبر دست خط مذکور شد و با پردازنده هایی همچون Vega 20 که در کارت گرافیک Radeon Instinct MI 50/60 به کار رفت، به خوبی اهداف خود را نشان داد. البته حالا و با معرفی کردن معماری منحصربه فرد، توجه بیشتر و حرفه ای تر تیم قرمز به این مسیر، مشخص می شود.

مقدر شدن مهمی از دست خط جدید AMD، درون تکثیر کارایی در وظایف یادگیری سامان دیده می شود که با سرعت بیشتر داخل پردازش داده های کوچک تر (مانند INT4/INT8/FP16) همراه خواهد بود. البته افزایش عملکرد در وظایف مذکور، به معنای کاهش توانایی تو وظایف سنتی FP32/FP64 نخواهد وجود. ابرکامپیوترهایی که از پردازنده های گرافیکی AMD کاربرد خواهند کرد، فعالیت های ریاضی دقیق را نیز در حجم بالا انجام می دهند. درنهایت، پردازنده ها و معماری جدید AMD باید اقتدار انجام هر دو دسته وظایف یادگیری ماشین و پردازش و محاسبه را به رخ هم زمان داشته باشند و با انواع داده، بهترین عملکرد را نشان دهند.

AMD برای رسیدن به هدف متعالی خود، باید قدرت پردازش به ازای توان مصرفی را هم افزودن دهد. چنین حوزه ای به فعالیت بیشتر داخل طراحی و ترقی ی شرکت نیاز دارد و رونمایی اخیر جزئیاتی از سیلان گشایش منتشر نکرد. البته شواهد نشان می دهند آویشن سرخ از ابهت این عامل به نیکوکاری شروع است. بوسیله هرحال، معماری CDNA علاوه بر تمرکز بر وظایف شمارش ای، با تعدادی استعداد منحصربه فرد خود را از رقبا متمایز می بطی ء. ایستادگی در سطح بالا و آمادگی برای وظایف بیش مجازی سازی، فدایی از قابلیت های تمایزی هستند.

یکی از عوامل مهمی که قطعا برای پیروزی CDNA تو میدان به امر گرفته می شود، اموال اختصاصی AMD یعنی Infinity Fabric است. سیستم انحصاری IF اقتدار استاندارد دهی بیشتر در کارایی و هماهنگی پردازنده ی اصلی و گرافیکی را به روندهای مدل سازی و ترقی ی AMD می افزاید. این سیستم بخش مهمی از پیروزی باهم اتحاد کردن را تو بازار پردازنده های گرافیکی باعث شد و اکنون در پردازنده های گرافیکی حزن به فقره گرفته می شود. AMD در سیستم جدید خیر تنها IF را برای اتصال پردازنده های گرافیکی به یکدیگر به فقره می برد؛ بلکه برای اتصال پردازنده ی گرافیکی بوسیله پردازنده ی مرکزی نیز از آن کاربرد خواهد کرد. در ابرکامپیوترهای کنونی که از محصولات AMD استفاده می کنند، چنین ساختاری دیده می شود و چهار پردازنده ی گرافیکی به معاون IF به یک پردازنده ی مرکزی وصل می شوند.AMD با مجزاکردن خوش نویسی CDNA، سعی می یواش محصولات اختصاصی دیتاسنتر را توسعه دهد

پیروزی ارشد AMD در راسته دیتاسنترها و ابرکامپیوترها زمانی ممکن می شود که سلاله سومین Infinity Fabric آماده ی نصیب برداری باشد. شرکت با یکروز برداری از فناوری متاخر می تواند فضای حافظه ی متحدی را برای پردازنده ی گرافیکی و واقعی فراهم کند. با چنین سیستمی، توانایی شریک شدن برای تأمین هم زمان پردازنده های گرافیکی و اصلی یک سیستم، چندین طبق خواهد شد. پیاده سازی حافظه های یکپارچه جزئیات و گوناگون متعددی دارد و درون رونمایی اخیر، اطلاعاتی از آن ها منتشر نشد. نکته ی مهم آن است که استفاده از حافظه ی یکپارچه، جهیز برنامه نویسی ناهمگن را آسان تر می کند و درنهایت، می قابلیت پردازنده های گرافیکی را به نشانی انتخابی مناسب در سرورها درون دیدن گرفت.

معماری CDNA امروز بوسیله عنوان تقسیم ای مستقل از معماری پردازنده های گرافیکی AMD شناخته می شود. مدیریت طراحی و ترقی ی محصولات مرتبط نیز برعهده ی مدیر مقدر شدن دیتاسنتر شرکت، فارست نوراد، خواهد بود. درنتیجه ی ساختاربندی جدید، نقشه ی راه پردازنده های مبتنی بر CDNA همچنین منحصربه بی همتا می شود. AMD پردازنده ی Vega 20 را بوسیله نشانی اولیه محصول تقسیم ی متاخر پردازنده های گرافیکی معرفی می کند. دو پردازنده ی گرافیکی متاخر نیز به زودی در همین شاخته ی جدید معرفی خواهند شد که فعلا با اشتهار های CDNA 1 و CDNA 2 شناخته می شوند.

پردازنده ی گرافیکی CDNA 1 زودتر از محصولات دیگر AMD درون دسته ی پردازنده ی گرافیکی دیتاسنتر معرفی کردن خواهد شد. شریک سازنده می گوید این پردازنده برای کاربردهای درس ماشین و وظایف پردازشی سنگین نیکوترین سازی می شود. به علاوه، CDNA مجهز به IF هم خواهد بود و به احتمال زیاد، از نسل دوم آن نصیب می سرما. هنوز مشخص نیست پردازنده ی گرافیکی مذکور در هیچگاه یک از قراردادهای شرکت در حوزه ی ابرکامپیوتر کاربرد خواهد شد یا خیر. همچنین باتوجه بوسیله اینکه ابرکامپیوتر El Capitan حاضر بوسیله CDNA 2 خواهد بود، احتمالا CDNA در ابرکامپیوتر Frontier استفاده می شود.پردازنده های گرافیکی مبتنی بر CDNA، داخل ابرکامپیوترهای جدید آمریکا گمارش می شوند

پردازنده ی گرافیکی CDNA 2 پس از نسخه ی اول نمایش خواهد شد که شرکت سازنده فعلا اطلاعاتی اضافی از آن منتشر نمی کند. بوسیله هرحال، هنوز خبری از پردازنده ی مبدا هم حلق و شوق معلومات از پردازنده ی دوم، منطقی بوسیله نظر نمی رسد. درنهایت، عزب می دانیم CDNA 2 از تبار سوم IF یکروز خواهد وجود. به علاوه، در تولید خراش ی آن همچنین از نحو تولیدی جدیدی کاربرد می شود که AMD فعلا آن را Advanced Node می نامد. باتوجه بوسیله اطلاعات منتشرشده، می توان CDNA 2 را ثمر بیش اساسی AMD در خوش نویسی برنامه های پردازشی ناهمگن دانست که درنهایت به سیستم ذهن ی یکپارچه و متحد برای پردازنده ی گرافیکی و پا بر جا ختم خواهد شد.

AMD هیچگاه معلومات باریک بین و جزئی درباره ی زمان نمایش ی پردازنده های گرافیکی مبتنی پیاده شدن CDNA ارائه نکرد. البته اطلس ی اسلوب منتشرشده، عزب تا سال ۲۰۲۲ را نشان می دهد؛ درنتیجه احتمالا شریک پیش دماغ می کند که تا سال ۲۰۲۲، پردازنده ی CDNA 2 را به تولید متراکم برساند. این برنامه ی زمان بندی، هماهنگی کاملی با برنامه ی رونمایی ابرکامپیوتر El Capitan دارد که تو سال ۲۰۲۳ وارد مدار اجرایی خواهد شد.

اطلاعات جدید از AMD نشان می دهد که آن ها برنامه هایی کاملا بلندپروازانه برای آینده ی فعالیت در میدان دیتاسنتر دارند. اگرچه آن ها هنوز مسیر زیادی تا کسب سهم کم قیمت از بازار تو پیش دارند، اطلس ی راه چشمگیری برای پیوستن به هدف ترسیم کرده اند. AMD به انعام راسته دیتاسنتر را از دو گنجایش ی فناوری و درآمدزایی دریافتن می کند؛ بوسیله همین دلیل، توسعه ی یک خط جدا برای محصولات اختصاصی بازار مذکور، تصمیمی منطقی و عقلانی برای کسب پیروزی های آتی بوسیله رویت می رسد.بیشتر بخوانید:معرفی کدک ویدئویی H.H 266 VCC با ادعای نصف کردن ظرفیت فایل های ویدئوییسامسونگ از کشف ماده نیم هادی متاخر خبر داداپل پشتیبانی از پردازنده های گرافیکی AMD را از macOS ARM64 حذف می کندبوئینگ احتمالا هواپیمای ۷۴۷ جامبو جت را از خط تولید خارج می کندسنهایزر معاون مالی ۲ میلیون دلاری اخذ